highlike

Bjarke Ingels Group

Steam Ring Generator

Bjarke Ingels Group  Steam Ring Generator

source: archcy

丹麦BIG建筑事务所设计的Amager Bakke垃圾发电厂目前已在哥本哈根动工建设。发电厂烟囱将发出“烟圈”,包含一个面积达3.1万平米的滑雪斜坡屋面。建筑师Ingels表示,“我之所以喜爱建筑,是因为建筑能把科幻变成现实。现在,你可以吐出烟圈,带有滑雪坡面的建筑只存在于科幻小说中;然而,三年后,人们将可以在发电厂的屋顶上滑雪。这一项目会彻底改变人们对垃圾发电厂的既有概念。建筑具有改天换地的能量,一旦建成,世界将会改变。”
.
.
.
.
.
.
.
source: archdaily

Quando a proposta do BIG para Amager Bakke, uma usina que transforma resíduos em energia, localizada em Copenhague, foi divulgada em 2011, muitos se mostraram céticos em relação ao projeto. É realmente possível criar uma cobertura acessível ao público em um edifício industrial? Eles conseguirão fazer a chaminé da usina soltar anéis gigantes de fumaça (ou melhor, de vapor)? A ideia parecia boa demais para ser verdade. O início das obras em 2013 pode ter silenciado alguns críticos, mas o vídeo acima certamente convencerá todos da viabilidade do projeto.

O vídeo mostra um teste realizado em agosto no qual uma versão em miniatura da chaminé é colocada em ação. Segundo o site dinamarquês Ingeniøren, desde então o projeto passou por ajustes de Peter Madsen, o artista, engenheiro espacial e inventor convidado pelo BIG para desenvolver a chaminé.
.
.
.
.
.
.
.
source: stylehnonlinesk

Aj spaľovňa môže patriť medzi architektonické unikáty. Najekologickejšia spaľovňa v celom Dánsku Amager Bakke, ktorá poslúži aj ako miesto pre športovanie, sa už pomaly dokončuje. Zo svojich okien má na ňu výhľad aj dánska kráľovná, píše idnes.cz.

Najmodernejšia dánska spaľovňa bude po dokončení schopná spracovať vyše 400-tisíc ton odpadu ročne a tiež dodávať nízkouhlíkovú elektrinu pre približne 550-tisíc obyvateľov Kodane. Teplo z nej získa celkovo 140-tisíc domácností dánskej metropoly. Cena stavby sa odhaduje takmer na štyri miliardy dánskych korún (536 miliónov eur), čo predstavuje jeden z najvýznamnejších investičných projektov v Kodani.

Budova však nemá slúžiť len ako spaľovňa, ale aj miesto, kde svoj čas môže stráviť celá rodina. Je postavená v tvare svahu, na ktorom si návštevníci budú môcť užiť rôzne športové aktivity, napríklad lyžovanie, horolezectvo, cyklistiku a pešiu turistiku. Na špeciálne upravenom povrchu porastie tráva aj stromy, takže bude pôsobiť ako skutočný kopec, a rovnako tak aj využívaný.

V roku 2011 vyhralo medzinárodnú súťaž na projekt spaľovne dánskej štúdio BIG Architects. Podľa poroty najlepšie splnilo zadanie architektonickej súťaže, a to “Ako atraktívne zabaliť budúcu spaľovňu, tepláreň a elektráreň v jednom, aby bol zaručený rekreačný prínos pre mesto a jeho obyvateľov”. “Z nášho pohľadu je absolútne nutné prinášať do projektov niečo úplne originálne. Pri spaľovni Amager Bakke to je zjazdovka na streche budovy a dymové krúžky, ktoré budú stúpať z jej komína. Predpokladali sme, že práve o tom sa bude po celom svete hovoriť. A tak to aj je. Viac ako technické riešenie spaľovania odpadu všetkých zaujímajú tieto krúžky, sú skrátka pôvabné,” opisuje architekt a projektový manažér Claus Hermansen zo štúdia BIG Architects.

Na projekte je jedinečné aj jeho umiestnenie. Nie je v priemyselnej časti mesta, ale iba 400 metrov od kráľovského paláca. “Kráľovná sa tak na neho môže pozerať priamo zo svojho okna. Aj kvôli tomu si táto budova zaslúži byť atraktívna. Naším zámerom je, aby ju ľudia, ktorí prídu do Kodane, chceli vidieť a aby na ňu potom aj spomínali,” dodáva Claus Hermansen. Krúžky, ktoré spomínal, predstavujú naozaj raritu. Na vrchole vstavaného komína bude totiž dymový generátor, ktorý zároveň tvorí strechu panoramatickej kaviarne.

Vo chvíli, keď sa v komore, ktorá sa bude postupne zapĺňať dymom, nahromadí 200 kg CO2, bude do ovzdušia vypustený jeden veľký dymový kruh. V noci bude navyše možné prstence dymu osvetliť červenými a zelenými farebnými laserami.

Okrem českého architekta Jana Magasanika zo štúdia BIG Architects, ktorý sa na projekte tiež podieľal, tu zanechá výraznú stopu aj česká spoločnosť Sipral. Tá vyrobila pre spaľovňu Amager Bakke unikátnu fasádu, ktorá musela prejsť náročným testovaním v britskom Vinci Technology Centre. Jej prvé moduly sa budú inštalovať v júli, celá stavba má byť dokončená v roku 2016.

Pre projekt Amager Bakke dodáva Sipral komplexné vonkajšie opláštenie a špeciálnu presklenú vnútornú priečku oddeľujúcu administratívnu časť od časti prevádzkovej. Vzorky týchto dvoch rôznych fasád úspešne prešli náročnou kontrolou priedušnosti, vodotesnosti pri statickom aj dynamickom tlaku za pomoci leteckej vrtule, odolnosti proti zaťaženiu vetrom i skúškou rázom. Fasáda splnila všetky požiadavky.

Funkčný fasádny plášť bude krytý druhou, pohľadovou vrstvou kaziet vyrobených z prírodného hliníka (takmer 3 250 ks). Súčasťou fasádneho plášťa je aj atika slúžiaca zároveň ako zábradlie, ktoré bude návštevníkov, pohybujúcich sa po verejne prístupnom povrchu strechy, chrániť pred vetrom.

Špeciálna vnútorné priečka musí zase spĺňať vysoké nároky na požiarnu ochranu a akustiku, pretože bude slúžiť na oddelenie kancelárskych priestorov od prevádzky. Zaujímavým prvkom opláštenia celého projektu je inštalácia zelene na hornom povrchu obkladových hliníkových kaziet v administratívnej časti objektu a v časti priliehajúcej ku zjazdovke na severnej fasáde. Sipral dodáva tiež vstupy do objektu a rôzne typy vjazdových brán. “Projekt je na európske pomery úplne výnimočný. Je skvelé spolupracovať s tak kreatívnym tímom ako je architektonická kancelária BIG,” hovorí o spolupráci s dánskym štúdiom Leopold Bareš, zakladateľ spoločnosti Sipral.

A Claus Hermansen ho dopĺňa: “Viete, spolupráca nie je daná iba v zmluve. Projekty prinášajú veľa prekvapení a definuje ich predovšetkým vzájomná komunikácia. Ak dodávateľ technického riešenia nekomunikuje s architektmi a je pre neho kľúčový iba zadávateľ ako jeho zmluvný partner, potom to nemôže fungovať. Sipral nám ako architektom rozumie a snaží sa nám vyjsť v ústrety. Aj preto nám toto spojenie robí veľkú radosť.”
.
.
.
.
.
.
.
.
source: espaperblog

El conocido arquitecto danés Bjarke Ingels (BIG) ha tratado en numerosas ocasiones sobre lo que denomina sostenibilidad hedonista, o lo que es lo mismo, arquitectura que proporciona placer por su diseño responsable. Tras unos años en los que algunos pensaron que los edificios verdes tenían que tener un aspecto extraño para que llegara su mensaje, diversos organismos dieron una imagen más tecnócrata, y quizás austera, a la sostenibilidad. No hay que preocuparse por el aspecto y el estímulo cuando el auténtico objetivo no es enviar granito de Zimbabue a Los Ángeles.

central eléctrica de transformación de residuos de Amager Kakke (Copenhague Dinamarca)

Ingels no duda en tomar la dirección contraria con diseños como su central eléctrica de transformación de residuos de Amager Bakke (Copenhague – Dinamarca) de 460 millones de euros, que puede presumir de disponer de una pista de esquí.

Esta central eléctrica ecoeficiente se situará a las afueras de Copenhague y se ha ideado como un centro de nuevas actividades recreativas.

La mayoría de las centrales eléctricas de reciente construcción son meros cubos funcionales envueltos en caro papel de regalo

La función de la fachada en las centrales convencionales es ocultar el hecho de que las fábricas tienen un grave problema de imagen. El propósito de este nuevo concepto de central es hacer algo más que crear un bonito revestimiento alrededor de la fábrica, se pretende añadirle funcionalidad y que además resulte sostenible desde el punto de vista del triple balance: económico, medioambiental y social.

El diseño eleva un extremo de la estructura para integrar la chimenea en la arquitectura general de la planta y baja el otro para acomodar accesos públicos. Un centro administrativo y de visitantes de 6.500 m2 se integra en el cerramiento de la estructura.

central eléctrica de transformación de residuos de Amager Kakke (Copenhague Dinamarca)

BIG sugiere que la cubierta de 32.000 m2 de la central se debería convertir en una pista artificial de descenso de esquí, que sería ecológica y utilizable todo el año.
.
.
.
.
.
.
.
source: tv2lorrydk

Bjarke Ingels har fået en ny ide – nu vil han etablere en damprings-generator på toppen af Amagerforbrænding. Der skal blæses røgringe over København.

Byggeriet af Amager Ressource Centers forbrændingsanlæg til 4 mia. kr er i fuld gang og finansieringen af skibakken på toppen af byggeriet er næsten på plads. Nu søger arkitektfirmaet BIG via crowdfunding penge til en installation, der skal blæse røgringe ud over København.

Verdens første damprings-generator vil blæse en røgring ud på himlen for hvert ton CO2, der afbrændes på forbrændingsanlægget. Formålet med røgringen er at få københavnerne til at se, hvilken indflydelse vi har på verden omkring os.

Sammen med Jakob Lange er BIG i gang med at designe sin tredje og sidste generator prototype, der skal bevise at teknologien også vil virke i en større skala. Ud over Jakob Lange samarbejder BIG også med Peter Madsen’s Rumlaboratorium og DTU på projektet.

For nuværende har 70 personer støttet via crowdfundingen, og det er lykkedes BIG og Jakob Lange at hente 3.031 dollars hjem. Målet er 15.000 dollars.
.
.
.
.
.
.
.
source: dezeen

Bjarke Ingels has launched a public crowdfunding campaign on Kickstarter to raise funds for a power plant chimney that will blow smoke rings to symbolise CO2 consumption.

BIG founder Ingels has become the latest architect to launch a crowdfunding campaign, creating a Kickstarter page with practice partner Jakob Lange that invites the public to “make history by financing the latest prototype to create the first ever steam ring generator.”

Rendering of the Amager Bakke Waste-to-Energy Plant by BIG in Copenhagen
The steam rings will be blown out of a chimney on top of the BIG-designed Amager Bakke Waste-to-Energy Plant in Copenhagen, which will also feature a ski slope on its roof.

Designed to replace the 40-year-old Amagerforbraending facility, the power plant will generate power by incinerating waste, with the rings emitted from a 124-metre high chimney at the peak of the sloping roof.

Rendering of BIG’s Amager Bakke Waste-to-Energy Plant
“By 2017 the citizens of Copenhagen will not only be able to ski down the cleanest power plant in the world – their perceptions of what a power plant can be will be challenged by an art piece that raises awareness of our carbon emissions,” said Ingels and Lange on their Kickstarter page.

“The world’s first steam-ring generator will puff out a steam ring for every ton of CO2 burned in the plant. Help us turn fiction into fact!”

A movie of an early trial of the chimney design with a scaled-down prototype was released earlier this year.

Movie showing test of smoke-ring-blowing chimney prototype

The duo are now raising the $15,000 required to create a final prototype, before applying for the final permissions to build the full-size version on site.

The smokestack – based on a proposal by Berlin-based artists realities:united – will use an elastic mechanism to release steam rings that measure 25 metres in diameter and three metres in height.

BIG’s research group, BIG Ideas, is working with Peter Madsen’s Space Lab and the Danish Technical University on the project.

Backers of the project are able to contribute between $5 and $10,000 with rewards ranging from a T-shirt designed by Ingels, signed copies of his firm’s latest book, and having a name engraved onto the prototype chimney, to joining the architects for the next prototype test or attending the opening of finished building.

Rendering of ski-slope roof on the Amager Bakke Waste-to-Energy Plant, with the chimney in the background
At time of writing, the campaign had raised $2,500 with 27 days remaining.

Crowdfunding platforms like Kickstarter have been used by designers to fund pet projects and launch their businesses for a while, but the scale of the projects has been growing.

Large public-realm projects that have sought total or partial funding through Kickstarter and similar platforms include the +Pool swimming pool and the Lowline underground park, both in New York, and the Thames Baths natural pool proposal for London.

Last month Rotterdam studio ZUS completed what they describe as the “world’s first crowdfunded public infrastructure project” – the 400-metre-long Luchstingel pedestrian bridge.

Earlier this year Ingels revealed plans to turn the chimneys at London’s Battersea Power Station into giant sparking Tesla coils, powered by pedestrians passing through a public square beside the historic building.