HALINA MROZEK

source: snobkapl

Prezentujemy wyjątkowy projekt i dowód na to, że fantazja ludzka nie ma granic. Marka C&A rzuciła nietypowe wyzwanie projektantom mody z ośmiu europejskich miast. Każdy z nich otrzymał zestaw przedmiotów codziennego użytku i zadanie, by przekształcić je w elementy ubioru i dodatki. To, co zwyczajne i powszechne, stało się czymś specjalnym i oryginalnym. W ramach inicjatywy C&A The Reimagine Design Challenge powstało osiem unikatowych kreacji, prawdziwych dzieł sztuki.

Polskę reprezentuje młoda i szalenie zdolna Halina Mrożek, absolwentka Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, której praca dyplomowa pod wiele mówiącym tytułem „Sculpt Couture” zebrała sporą ilość prestiżowych nagród i wyróżnień. Jej rzeźbiarskie krawiectwo intryguje i nie pozostawia obojętnym. Halina Mrożek z niezwykłą dojrzałością i uwagą podejmuje temat ubierania ludzkiego ciała. Świadoma wielości znaczeń i symbolizmu, konstruuje swoje sylwetki i zachęca do ich interpretacji.

W projekcie C&A projektantka eksperymentowała z bardzo różnymi, otrzymanymi w ramach konkursu materiałami. Efekt robi wrażenie. Projekt Halixa składa się z białej sukienki-bazy, ozdobionej delikatnymi elementami precyzyjnie wykrojonymi z plastikowych talerzy oraz czerwonej rzeźbiarskiej konstrukcji przywołującej zbroję samuraja. Tygodnie eksperymentów, prób i analiz z całą pewnością się opłaciły. Mrożek udowadnia, że w najzwyklejszych przedmiotach tkwi wielki potencjał. By go wydobyć potrzebne są talent, umiejętności, solidny warsztat i fantazja.

Wyzwanie ma formę konkursu, który potrwa do 13 kwietnia. Na zwycięstwo ma wpływ każdy. Wystarczy zagłosować na ulubioną realizację. W galerii prezentujemy konkursowe projekty i krótki reportaż fotograficzno-filmowy z prac nad kreacją autorstwa Haliny Mrożek. Zachęcamy do głosowania.
.
.
.
.
.
.
.
.
source: ksiazkionetpl

Prace na pograniczu rzeźby i mody krakowskiej artystki Haliny Mrożek można oglądać od piątku w kieleckiej Galerii “Winda”. Wystawa nosi tytuł Beyond Fashion i jest elementem trwającego w Kielcach konkursu OFF Fashion. Potrwa do końca maja.

Na wystawie będzie można zobaczyć kilkanaście rzeźb prezentowanych na manekinach. Prace artystki wykonane są głównie z tworzyw sztucznych, ale znajdują się też “obiekty modowe” uszyte z naturalnych materiałów, takich na przykład jak len.

“Bardzo ważny jest dla mnie w rzeźbie kontakt z tworzywem, materiałem, jego kolor, faktura, temperatura, dotyk. Moda jest dla mnie niewerbalnym środkiem komunikacji, albo zachęcamy kogoś do siebie albo odpychamy, zaszywamy się w tłumie albo błyszczymy” – powiedziała PAP autorka prac Halina Mrożek.

Zdaniem Mrożek ubranie odzwierciedla charakter człowieka i jego stan psychiczny. “W moich pracach nie skupiam się na płci, ale na pokazaniu bardziej stanu ducha, w którym znajduje się dana postać” – powiedziała Mrożek.

Jak powiedział PAP kurator wystawy Artur Wijata swoimi pracami autorka chce zwrócić uwagę na to, że moda codzienna ma swoje podwaliny w rzeźbie. “Moda bazuje na konstrukcji i na wyczuciu formy. Jeśli ktoś nie posiada wyczucia formy, wyobraźni przestrzennej oraz swobody wypowiadania się w przestrzeni nie może być projektantem” – dodał.

Na wystawie “Beyond Fashion” można zobaczyć prace Haliny Mrożek, które powstały w kilku ostatnich latach. Jak zaznaczył Wijata jest to retrospekcja całej twórczości artystki. Wśród nich znalazły się “obiekty”, które pojawiły się w znanych produkcjach telewizyjnych, w sesjach zdjęciowych, bardzo widowiskowe, teatralne, jedne monochromatyczne inne działające kolorem.

Halina Mrożek jest absolwentką Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Za swoją pracę dyplomową Sculpt Couture została wyróżniona Medalem ASP. Zdobywczyni pierwszego miejsca w Międzynarodowym Konkursie Mody Off Fashion Kielce w 2010 roku. Jej prace były prezentowane zarówno na wystawach jak i festiwalach sztuki, mody oraz publikowane w magazynach polskich i zagranicznych, jak na przykład “Kmag”, “Machina” czy “Fashion Magazine”.

Wystawa jest jednym z wielu wydarzeń towarzyszących wiosennej edycji OFF Fashion 2013. Prace Haliny Mrożek można oglądać do końca maja.(PAP)
.
.
.
.
.
.
.
source: alemodelkipl

Chcąc umiejscowić ją w jakiejś określonej estetyce, należałoby wskazać miejsce gdzieś na pograniczu sztuki i mody, ponieważ jej projektom daleko do prostoty i banału codzienności. Halina Mrożek, jedna z najbardziej obiecujących projektantek młodego pokolenia, w 2009 roku ukończyła Wydział Rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Za pracę dyplomową Sculpt-couture została wyróżniona Medalem ASP.

Jest zdobywczynią I miejsca w Międzynarodowym Konkursie Mody Off Fashion Kielce, II miejsca w międzynarodowym konkursie Creative Graduate Prize. Jej projekty prezentowano w Centrum Sztuki Współczesnej Solvay, Galerii Nowej i Pałacu Sztuki w Krakowie oraz publikowano w magazynach takich jak Twój Styl, Exklusiv, czy amerykański Idoll Mag.
.
.
.
.
.
.
.
.
source: behancenet

Halina Mrożek

Graduated from the Faculty of Sculpture at the Academy of Fine Arts in Krakow, 2009. Her graduation work Sculpt Couture was awarded the Medal of the Academy of Fine Arts. Won the 1st prize in the international fashion competition Off Fashion Kielce (2010) and the 2nd prize in the international competition Creative Graduate Prize (2009). Her works have been presented at exhibitions, eg at Museum of Contemporary Art MOCAK in Krakow, at the Solvay Centre of Contemporary Art, Galeria Nowa and the Palace of Art in Krakow; at art and fashion festivals such as the Warsaw Art Fair, the Art & Fashion Festival, Off Fashion and Warsaw Fashion Street. They have also been published in Polish and foreign magazines, such as Wysokie Obcasy, Machina, Exklusiv, EksMagazyn, Idoll Mag and Novo Magazine.I graduated in sculpture, since I can remember I was always fascinated by all kinds of space interaction. I consider fashion as a modern kind of sculpture, more demantoid than an independent piece of art, not just a gallery object. What excite, me the most about Sculpt Couture is the fact that those projects, forms cannot be create without thinking about the human body, they live with and depend on it.