highlike

SABURO TESHIGAWARA

Obsession

SABURO TESHIGAWARA obsession

source: youtube

Dix ans après sa première création pour le Ballet de l’Opéra, le danseur et chorégraphe japonais Saburo Teshigawara est invité à imaginer une nouvelle pièce pour les danseurs de la Compagnie. Formé aux arts plastiques, il conçoit chorégraphie, scénographie et costumes dans une approche globale. Jouant de la luminosité et de l’obscurité, de l’apparition et de la disparition, il met en scène deux danseurs sur un plateau dénudé, troublé par des effusions de fumées qui viennent brouiller la perception. Plongée au coeur d’une journée de répétition en compagnie du chorégraphe et des Etoiles Aurélie Dupont, Nicolas Le Riche et Jérémie Bélingard.
.
.
.
.
.
.
.
source: epidemic

A duet dance performed by Saburo Teshigawara and Rihoko Sato, inspired by Luis Bunuel’s Un Chien Andalou.
Creation at Art Rock Festival in Saint Brieuc (France) in May 2009.
.
.
.
.
.
.
.
.
source: buroguavo-forumnl

Saburo Teshigawara komt aanstaande maandag naar de schouwburg te Amsterdam met zijn duet Obsession, samen met danseres Rihoko Sato. Teshigawara is wereldwijd gekend voor zijn choreografieën in hedendaagse dans. Zijn werk is al eerder al meerdere malen bekroond en hij mocht zijn werk vertonen op grote podia.

Vorig jaar was er ook al een werk van Teshigawara te zien in de schouwburg, met de show Mirror and Music. Net als toen speelt hij ook in zijn nieuwe show Obsession met licht en schaduw. De dans neemt je mee in een duistere wereld van de ongebreidelde passie, de dwanggedachte en het te hevige verlangen. Saburo Teshigawara haalde wat inspiratie uit de surrealistische ‘droomfilm’ Un Chien Andalou van Luis Buñuel en Salvador Dalí. De dansscenes worden gebracht op stuwende electromuziek die word afgewisseld met klassieke vioolsonates. In tegenstelling tot de show die vorig jaar te zien was, zal hij nu wel zelf op het podium staan. Het gebeurd niet meer zo vaak dat je de kans krijgt om hem zelf als danser te zien.

De voorstelling duurt ongeveer één uur, aanvang om 20.00 uur in de Rabozaal. De prijzen voor de tickets variëren van €15,- voor de laagste rang en €30,- voor de hoogste rang. Er is een mogelijkheid om korting te krijgen. Meer informatie hierover en de mogelijkheid tot het kopen van kaartjes kan via de site van de stadsschouwburg.

Dance magazine schreef reeds over deze show en was positief, ze schreven namelijk dit: Pure emotie die het toneel vult, het publiek raakt en de lucht verzadigt.
.
.
.
.
.
.
.
source: baasbank-baggermannl

De Japanse meesterchoreograaf Saburo Teshigawara geldt wereldwijd als een van de belangrijkste choreografen van de hedendaagse dans. Zijn werk is vele malen bekroond en op alle toonaangevende podia te zien. In het duet Obsession staat hij zelf weer op het toneel.

Net als in het indrukwekkende Mirror and Music, vorig jaar te zien in de schouwburg, speelt Teshigawara in Obsession met licht en schaduw.Obession gaat over de duistere wereld van de ongebreidelde passie, de dwanggedachte, het te hevige verlangen. Het stuk is losjes gebaseerd op de surrealistische ‘droomfilm’ Un chien andalou van Luis Buñuel en Salvador Dalí. De twee dansers worden voortgedreven door stuwende electromuziek, afgewisseld met vioolsonates.
.
.
.
.
.
.
.
source: letemps

«Innocence» est un mot qu’il aime. Saburo Teshigawara est un enfant. C’est ce qu’on se dit, l’autre après-midi, à la Salle des Eaux-Vives à Genève. Il y répète «Obsession», sa pièce, à voir ce soir au Bâtiment des forces motrices – il reste des places. Enfant? Il a l’attention de cet âge, un rire qui l’éclaire, des musiques rock qui enfument ses songes, des films qu’il revoit en boucle – le cinéma est sa passion. Il a aussi une présence, presque élémentaire, sur la chaise où il attend nos questions («Je répondrai à tout», dit-il, pour s’excuser de ne pas nous admettre à la répétition). Il ne pose pas, il s’enracine, veste bleu turquoise griffée North Face, urbain et vaguement montagnard – l’altitude est son aspiration –, jambes écartées, doigts mêlés. Etre juste là, c’est son métier.

Saburo Teshigawara est un enfant qui danse depuis quarante ans, en Europe et au Japon; il dessine des mouvements comme on calligraphie, trempe les corps de ses danseurs dans l’encrier de son tourment, leur imprime un éclat, leur donne une vitesse, des orbites sous-tendues par un dessein géométrique. «Structure» et «simplicité» composent son credo. Exemple: «Para-Dice», cette pièce qu’il a créée en 2002 avec le Ballet du Grand Théâtre. Saburo Teshigawara est aimé et courtisé, chez lui au Festival de Montpellier comme à Aix-en-Provence où il montera en juillet «Acis et Galatée» de Haendel, avec de jeunes chanteurs. Mais pour le moment, seul «Obsession» l’occupe.

«J’avais 18 ans, je crois, j’ai vu «Un Chien andalou» de Luis Buñuel, ce film de 20 minutes où deux amants finissent enterrés. J’ai été saisi. Ce n’était pas seulement une extraordinaire histoire, c’était une œuvre qui était en soi une question, qui engageait le corps, la vie, l’être, une de ces questions qui accompagnent une existence.» En 2009, le rêve muet de Buñuel devient extase théâtrale. Saburo demande à Rihoko Sato, l’une de ses interprètes favorites, d’être sa fiancée perdue. En scène, ils se cherchent, dans le va-et-vient d’un tango, séparés dans la nuit, ombres affamées qui aspirent à la consolation de la chair. Saburo est un enfant lyrique.
.
.
.
.
.
.
.
source: fotogalerintvmsnbc

Japonya’nın uluslararası alanda en çarpıcı koreografı Saburo Teshigawara’nın Obsession (Saplantı) adlı eseri 9 Ekim Salı günü, Haliç Kongre Merkezi’nde, saat 20:00’da sahnelenecek.
.
.
.
.
.
.
.
.
source: idansblog

Saburo Teshigawara’nın Obsession (Saplantı) isimli koreografisi Luis Buñuel’in senaryosunu Salvador Dalí ile birlikte yazdığı, sanat sinemasının kurucu filmlerinden sayılan, 1929 yapımı meşhur Endülüs Köpeği filmine bir nazire. Sessiz sinemanın, ressam Ferdinand Leger imzalı, 1924 yapımı ve Endülüs Köpeği kadar ünlü filmi Mekanik Bale ile Louis Delluc’un Sessizlik (1920), Su Baskını (1923)* gibi filmleri, sinemanın fotografik görüntüyle bir hakikat belgesi olma, öyküleme, eğlendirme işlevleri dışında psikolojik atmosferler yaratma, gerçeküstü dünyalar kurabilme imkanlarını gösteren ilk örneklerdir. Söz konusu filmlerde, anlatıyı kurgulayan ‘mantık’, rüyalardan, duygulardan, dürtülerden mülhemdir. Sinematograf, sözcüklerle ifade edilemeyeni sezdirmeyi sağlayan bir araç olarak kullanılır.

Teshigawara da koreografik arayışında dansı benzer bir amaçla kullanıyor. Sanatçının, 9 Ekim 2012 tarihinde, Obsession eserinin 6. iDANS kapsamında Haliç Kongre Merkezi’ndeki gösterimi için hazırlanan programda, “Çağdaş Dans Alanında Şimdiden Büyük Bir İz…”** başlıklı söyleyişisinin bir bölümü yer alıyor. Söyleşide bu koreografik arayıştan bahsediyor Teshigawara. Bedenin ritmi, koreografik kompozisyonu oluşturan her türlü imge ve fikrin can damarı. Eserin bütünü, beden için bir konçerto gibi kurgulanmış. Uzun esleri çok hızlı devinimler, bunları geniş ve ağır, bazen son derece boğucu olabilen salınımlar takip ederken beden bir enstrümana, hareket cümleleri bazen bir kakafoniye, bazen de bir ezgiye evriliyor. Koreografi beden aracılığı ile müziği betimlemiyor; Teshigawara’nın ‘dans’ı müzik olmak istiyor.

Bana kalırsa Obsession, Buñuel’in Endülüs Köpeği‘ne doğrudan yaptığı göndermelerle, Batılı seyirciye Teshigawara’nın dans kavrayışını belleten bir prolog. Çünkü ‘dile getirilemeyen’in, farklı imge ve fikirlerin birbiri peşisıra kesmeler aracılığıyla sezdirilmesi meselesi, sinemanın icadından çok önceden beri kadim Japon şiiri formu Haiku’nun ana unsuru olmuş. Japon koreograf hareket kompozisyonunun merkezine yerleştirdiği bu unsur ile ‘gerçeküstücü’ sinema arasında doğrudan bir bağlantı kurmuş. Sanatçı, yukarda bahsi geçen röportajda her ne kadar “dans bilgi iletmek amaçlı bir biçim değildir, dansta önemli olan canlı olup olmadığıdır” dese de, eserde kullandığı açık göndermelerle izleyiciye anlayışı ile ilgili net bir referans çerçevesi kurmuş; bir anlamda ‘beni buradan okuyun’ demiş. Bununla beraber izlediğimiz dans, gösterişli titreşebilirliği ile insan bedeninin (aslında dansçı Rihoko Sato’nun bedeni demek daha doğru galiba), başlı başına bir büyük organizma olarak tahayyül edebileceğimiz dünyanın nefesiyle ‘can bulduğu’ duygusunu da izleyenlere geçirmeyi başarıyor.

Dahası bu gerçeküstü dans parçasında Teshigawara’nın dramaturjik tercihleri klasik konvansiyonlarla son derece uyumlu bir koreografik dizge yaratmış. İlk olarak sanatçı, pek çok yönetmen ve koreograf gibi, ciddiye alınabilir bir eserin en az altmış dakika olması gerektiği gibi bir kabulle kendisini zorlamış gibi görünüyor. Fazladan esere eklenmiş pek çok sahnenin ortalama bir tiyatro/dans izleyicisinde ‘kör göze parmağım’ duygusu yarattığını sanıyorum; mesela sahne ışıklarının birer aktör/dansçı gibi sahnenin bir yanından diğer yanına usul usul salındığı bölüm gibi. Muhtemelen eserin kırkıncı dakikasından itibaren zuhur etmeye başlayan pek çok finalimsi sahne nedeniyle de ‘ha bitti ha bitecek’ duygusuyla’ istim üstünde bekliyorum, ta ki final ışığı Sato’nun yüzünü bir azizin freskosu gibi sahnenin merkezinde sabitleyip başlangıç sahnesinden bir kesit olana kadar. Bu tip zorlamalar, insan bedenini dünyayla titreşen bir enstrüman gibi hissetmemi sağlayan duygumu yerinden edip o bedeni maraton koşucularıyla dayanıklılık yarışına giren bir makine gibi algılamama neden oluyor. “Vay be!” diyorum, “Sato ne olağanüstü bir dansçı…”
.
.
.
.
.
.
.
source: idans

Created by the internationally renowned Japanese choreographer Saburo Teshigawara, Obsession is interpreted by Teshigawara himself and the equally fascinating dancer Rihoko Sato. It is inspired by the surrealist short film Un Chien Andalou based on a script by Luis Buñuel and Salvador Dalí. An impressive duet unfolds in the figuration of impossible desires and inner conflict.
.
.
.
.
.
.
.
.
source: theguardian

His company’s name means “crow”, but Saburo Teshigawara is more of a magpie – bringing together different elements of movement, text, design and lighting into performances of symbols and senses.

Born in Tokyo in 1953, Teshigawara studied visual arts and sculpture before beginning ballet at the age of 20. Though admiring its technique, he felt dislocated from the style, and in 1981 began to experiment with more interdisciplinary projects, working with videomakers, “noise artists” and performance art in search of what he called “a new form of beauty”.

In 1985 he founded his company Karas with Kei Miyata. With no formal dance training, but a keen interest in physical expression, Miyata had quickly become a key artistic partner for Teshigawara – and she remains so to this day. The company took off in 1986, when their entry for the Bagnolet international choreography competition sparked considerable international interest. Soon, they were dividing their time between Tokyo and European bases, first in France and then in Frankfurt. International tours increased, and Teshigawara also received commissions from well-established companies, including the Frankfurt Ballet, Nederlands Dans Theater, Paris Opera Ballet and Geneva Ballet. Alongside his own performance work, Teshigawara also put considerable energy into the company’s educational wing, STEP (Saburo Teshigawara Education Project), founded in 1995; it gained acclaim for its choreographic work with blind people.

Teshigawara’s creative scope goes a long way beyond dance and movement: often, he’ll do the stage, costume, set and lighting design too. He has also worked in opera (Turandot at the 1999 Edinburgh festival, for which he was director, designer and choreographer), in video, produced a number of art installations, site-specific works and several books. Since 2006, he has been a professor in expression studies at the College of Contemporary Psychology, Rikkyo University.

“I don’t live to make dance,” he once said. “When there is something I want to express, if I hold a pen it will be poetry, if I have a canvas in front of me it will be a painting, and if there is space around me it will become a dance.”

Teshigawara turned away from established dance styles to find his own path. His meeting with Miyata – who had no dance training, but possessed an intense physicality – was a turning point. For The Point of the Wind (1986), their breakthrough at Bagnolet, they had explored ideas of the body being empty. “An empty body would crumble and fall,” recounts Teshigawara. “Miyata immediately understood intuitively … she crumbled to the ground. And it wasn’t a crumbling from the legs, but a crumbling from the head.”

The idea of an “empty body” was Teshigawara’s point of departure for developing his own style of movement, for which the idea of air – both as space and breath – became central. Indeed, there is something aerial and avian about Teshigawara’s dancers: poised and alert, their bodies animated from within by gusting, eddying energies as if by invisible currents. A sense of “innerspace” interacting with exterior space also intrigued Teshigawara in his work with blind performers, Flower Eyes (STEP, 2000) and Luminous (Karas, 2002).

Though he’s a choreographer, Teshigawara is also a writer, painter, lighting and set designer; dance isn’t always to the fore. His sets are often very striking, mixing natural and man-made materials: a floor of broken glass (Glass Tooth, 2006), walls of books (Bones in Pages, 2003). In Green, 2003, he performed with animals (learning in the process, he says, that “a goose is pretty big” and “a chicken is stupid”).

Think of Teshigawara’s pieces not as theatrical events but as sensorial experiences, more poetic than dramatic, interested in symbol rather than story, with nebulous meanings but vivid sensory effects.