highlike

marek cecula

marek cecula

source:ceculamarekcom
Modus Designs vital process of experimentation consistently begins in the ceramic studio. The creative atmosphere unleashes a multitude of possibilities for fresh and exciting product. Surprise is our greatest inspiration. The playful character of hand processes lead us to innovative and unexpected results. Prototypes and models born from the activities serve as a beginning for new ceramic objects.

The Studio Line is a collection of hand made designs produced in small and limited quantities. These unique designs carry their own individual characteristics while simultaneously offering solutions not possible in industrial mass production. This representation of our post craft approach offers a renewed look on domestic product.
.
.
.
.
.
.
.
source:
Ten rozkrok pomiędzy dwoma światami artysta-projektant doskonale widać na wystawie „Marek Cecuła – Polskie Projekty Polscy Projektanci” w Muzeum Miasta Gdyni, które pokusiło się o pokazanie retrospektywy najbardziej znanego polskiego ceramika. I uczyniło to w wyśmienity sposób, nie tylko gromadząc ogrom prac twórcy, ale też znakomicie dzieląc je na dwie główne nurty: sztukę oraz wzornictwo, a w ich ramach dodatkowo cykle, które są domeną Cecuły. – Ceramika jest dla mnie materiałem, w którym tworzę zarówno rzeźby, jak i formy użytkowe. Wzornictwo inspiruje sztukę i odwrotnie. Pracuję w cyklach: tworzę sobie jakiś kierunek, w którym podążam, wykorzystuję, buduję i rozwijam, dochodzę do etapu końcowego, zamykam etap i przechodzę do następnego. Dlatego w koim kierunku działania, w mojej kreatywności, w moich pracach jest taka różnorodność, tak dużo wariantów – opowiada ceramik. – Pracuję w sposób redukcyjny. W przyszłości większość naszych rzeczy będzie fabrykowana automatycznie, za pomocą komputera. Według mnie, należy dążyć do tego, aby współczesne formy nosiły w sobie walory humanistyczne czy wręcz duchowe.

Prace Cecuły prowokują odbiorcę i mobilizują go do poszukiwania odpowiedzi na pytanie: czy design może być sztuką? Pokazują, że granica między sztuką a designem, między pojęciami użytkowości a estetyki są płynne i niejednoznaczne. Wskazują również w jaki sposób ich odkrywanie może być inspirujące dla odbiorców. Retrospektywna wystawa artysty w Muzeum Miasta Gdyni ukazać ma fenomen działalności Marka Cecuły, jej wymiar zarówno międzynarodowy, uniwersalny, jak i lokalny, współczesny. Bo Marek Cecuła to człowiek instytucja. Nie tylko uznany na świecie artysta, ceramik, projektant przemysłowy, ale też pedagog, wykładowca i kurator. Urodził się 23 kwietnia 1944 roku w Częstochowie w zasymilowanej rodzinie żydowskiej. Do 16. roku życia mieszkał w Kielcach, gdzie chodził do liceum plastycznego i w nim po raz pierwszy zetknął się z ceramiką artystyczną. Ceramiczną pasję rozwijał w Izraelu na kursach prowadzonych przez uznanych ceramików, m.in. Gduli Ogen i Jeana Mayersa. Po 12 latach przeniósł się do Brazylii, gdzie prowadził studio przy fabryce Shmidh Porcelain, by w 1976 osiąść w Nowym Jorku. Tam założył studio Modus Design oraz galerię Contemporary Porcelain. W latach 1985-2004 był dziekanem Wydziału Ceramiki w Parsons School of Design w Nowym Jorku, 2004-2010 profesorem gościnnym w National Academy of the Arts w Bergen. W 2012 roku otworzył Design Centrum Kielce, a rok później Ćmielów Design Studio. Jest profesorem w Royal College of Art w Londynie.