highlike

ZBIGNIEW WARPECHOWSKI

Rysunek w kacie

source: openarchivepl

Jest jednym z pionierów sztuki performance na świecie. Zajmuje się również malarstwem, rzeźbą, poezją, jest autorem licznych publikacji o sztuce.
Mieszka i pracuje w Sandomierzu. W latach 1956-1962 studiował architekturę na Politechnice Krakowskiej, a w latach 1964-65 był studentem na Wydziale Form
Przemysłowych w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Droga artystyczna Zbigniewa Warpechowskiego rozpoczęła się od malarstwa figuratywnego, którym artysta zajmował się jeszcze jako student architektury. Po przerwaniu studiów na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych zaczął tworzyć poezję, która wprowadziła go w obszar performance. W 1967 roku Zbigniew Warpechowski zrealizował swój pierwszy performance – była to improwizacja poetycka z udziałem Tomasza Stańki (po 40 latach artyści zrekonstruowali tę akcję dla Lubelskiej Zachęty). W 1971 roku powstał cykl Talerzowanie – wystawiony w Galerii Foksal a kilka miesięcy później w Krzysztoforach. Rok później został zaprezentowany na Festiwalu Sztuki w Edynburgu. W 1973 roku Warpechowski zainicjował warsztaty performance w ramach Lubelskiej Wiosny Teatralnej – były to pierwsze w Lublinie prezentacje polskiej sztuki niezależnej. Od 1985 roku należy Grupy Krakowskiej. Był jednym z założycieli międzynarodowego kolektywu artystów performance Black Market (1986). W 2006 roku zainaugurował Sympozjum Realności Poetyckich, poświęcone poetyckim źródłom sztuki akcji.

Warpechowski realizował performances w wielu krajach Europy, Azji i Ameryki Północnej. Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowego w Warszawie i Wrocławiu, Muzeum im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Muzeum w Koszalinie. W 1997 roku otrzymał Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki za 30-letnią działalność w dziedzinie performance. W 2009 roku został uhonorowany Złotym Medalem “Zasłużony Kulturze Gloria Artis”